باغ های زیتون موجود در حوضه مدیترانه

باغ های زیتون موجود در حوضه مدیترانه سازگاری خوبی با ویژگی های آب و هوایی نیمه گرمسیری آن نشان می دهند، جایی که تابستان های طولانی و خشک است.

کشت زیتون پرورده صنعتی  در ترکیه به طور کلی با عوامل اقلیمی مانند دما و بارندگی مشخص می شود که بر رشد و نمو گیاه تأثیر می گذارد [17].

میانگین دمای سالانه و ماهانه برای رشد رویشی و زایشی زیتون بسیار مهم است. جوانه گل نیز برای تشکیل خود به دوره های خنک نیاز دارد.

دما: بر رفتار رشد زیتون پرورده شمالی موثر است. در ترکیه، باغ های زیتون در مناطق مرمره، اژه، مدیترانه و جنوب شرقی آناتولی یافت می شود. این باغ ها شیب های رو به جنوب را در مناطقی که آب و هوا مساعد نیست ترجیح می دهند تا نور مورد نیاز زیتون پرورده سبزی برای تولید و عملکرد مطلوب را به حداکثر برسانند. در آب و هوای گرم و خشک، قرار گرفتن در معرض شیب مهم نیست.

میانگین دمای سالانه در مناطق پرورش زیتون پرورده مجلسی نشان می دهد که 14.5 درجه سانتی گراد کمترین حد برای کشت آن است. مناطق ساحلی مرمره جنوبی، منطقه دریای اژه و دره های شکاف، سواحل مدیترانه و بخش های غربی جنوب شرقی آناتولی به عنوان مناطق مناسب برای کشت زیتون ثبت شده است.

  • تبلیغات: 
    1. داشتن یک زندگی شاد تنها با دانستن یک نکته مهم که از آن غافلیم
    2. ماجرای عجیب عروس فراری که بعد از 8 ماه به خانه داماد بازگشت
    3. اطلاع از شرایط وخیم آموزش دهنده تمساح در باغ وحش!!
    4. انجام تمامی پروژه های دانشگاه در کمترین زمان

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.